
Мастит – възпаление на млечните жлези
Маститът е често срещано заболяване при току-що родилите жени. Една на 20 кърмещи майки получава мастит в първите дни след раждането.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Маститът е често срещано заболяване при току-що родилите жени. Една на 20 кърмещи майки получава мастит в първите дни след раждането.
Запази спокойствие и следвай нашите съвети.
Най-честата причина за повишаване на температурата при детето е вирусна инфекция (например респираторни вируси, ентеровируси, които са често срещани в последните две години и през зимния период и др.). Вирусната инфекция не изисква лечение с антибиотици. Обикновено в рамките на няколко дни тя бива преодоляна. Бактериалната инфекция (например отит, пневмония и др.), като усложнение на вирусната или първична такава също е възможна причина за високата температура. Тя изисква включване на антибиотици.
Често се смята, че пробиването на зъбките може да бъде причина за покачване на температурата. Но в този случай причината е най-често комбинирана и температурата не е по-висока от 38,5 градуса. Някои имунизации, както и прегряване през лятото също могат да доведат до повишена температура.
Когато допреш устни до челцето на детето и усетиш, че то едва ли не гори, изпадаш в ужас. Веднага решаваш, че това е признак за сериозна болест. Но всъщност повишената температура е нормален процес на организма за борба с инфекцията.
По този начин се подтиска размножаването на болестотворните микроорганизми и се активира имунната система.
Освен това човешкият организъм има защитни механизми, които не позволяват неограничено покачване на температурата. Затова запази спокойствие и я измери внимателно, за да прецениш как да действаш.
При използването на термометър за измерване в ухото имай предвид, че точността в случая варира. Може да отчете например различни стойности в двете уши.
Много по-бързи (с резултат за секунди) са новите дигитални термометри (орален, анален, за под мишница), но при тях също е възможно вариране на точността.
Нормална температура – 36 до 37,4
Леко повишена температура – 37,3 до 38,3
Повишена температура – 38,4 до 39,7
Висока температура – над 39,8
Ако температурата е леко повишена, нямаш основания за излишна паника. Затова не бързай да даваш лекарства. Не забравяй, че в момента организмът се опитва да се справи с инфекцията. Но ако детето поддържа температура 38 градуса повече от два дни, непременно го заведи на лекар.
Незабавно потърси лекарска помощ, ако:
При температура под 38 градуса не се налага лечение. За да бъдеш спокойна, най-добре е разбира се да на правиш консултация с твоя педиатър. Междувременно самата ти би могла да направиш следното:
1. Хладка вана, влажни обвивания и обливания с хладка вода (29-32 градуса). Внимавай много водата, с която обтриваш/обливаш да не е студена. Хладките течности помагат за охлаждане на тялото и да не се обезводни детето.
2. Температуропонижаващи лекарства в аптеките у нас са: парацетамол, нурофен, аспирин, аналгин. При използването им обърни внимание на дозировката (виж по-долу таблицата). Не пропускай и да прочетеш указанията към медикамента. Не давай аспирин и аналгин на деца под 12-годишна възраст!
3. Най-бързо действие имат медикаментите във форма на свещички и разтвор.
4. Едно и също температуропонижаващо лекарство може да се дава през интервал от 4 часа - но не повече от 3-4 пъти в 1 денонощие!
5. Ефект от лечението очаквай след 45 минути – до 1 час.
Внимавай за...
Понякога високата температура е придружена от обилно повръщане. В този случай трябва първо бързо да се овладее повръщането. Използвай температуропонижаващи под формата на свещички (Dafalgan или Eferalgan), но в случай, че детето няма разстройство. Добре е в домашната аптечка да имаш винаги и свещички, освен лекарствата под форма на сиропче.
Когато даваш температуро понижаващи медикаменти на детето е редно да се съобразиш с възрастта му или с килограмите му. По отношение на аналгина, мненията са спорни. Някои педиатри го разрешават, други не. Все пак, каквото и да решиш да дадеш на детето, задължително е първо да се консултираш с лекар.
Консултант: д-р Виолета Николова, педиатър, Клиники Торакс
От апендицит страдат хора в различни възрасти, но възпалението се среща...
Розеола, позната още с имената Шеста болест, Бебешка шарка и Тридневна треска,...
Първата година е период, в който бебето расте най-интензивно и същевременно се...
Полени, бактерии, вируси... Дори най-малките деца имат нужда от защита – за...
Колкото полезен и важен процес да е кърменето, някои жени страдат от недостиг...
За много хора поставянето на бебето във вашето легло или е „неправилно“ или...
Човешката памет е способна да съхранява огромни количества информация. А...
Още като се роди момченцето ми, ноктите на палците на крачетата му бяха силно...
Според статистиките все повече деца в невръстна възраст имат проблеми с очите и...
Не се сърди на педиатъра, ако ти каже, че детето ти е дебело. За него е...
Внезапното среднощно събуждане може да сполети всеки от нас и причините за това...