С използването на този сайт Вие приемате, че той използва „бисквитки" за подобряване на Вашето преживяване, персонализиране на рекламите и анализ на посещаемостта. Моля прочетете нашите Условия, Политика за бисквитки и Политика за защита на личните данни. разбрах

Как къща на 120 година се преобрази в светъл и модерен дом под звездите?

Днес решихме да ви запознаем с историята на едно семейство и тяхната 120...

Овладей хаоса!

Имаш ли чувството, че навсякъде около теб цари хаос? Като всяка заета майка и...

Най-големите страхове на бременните

Бременността е прекрасен период, време в което новият живот се развива в теб,...

Как да отгледаме еко бебе… в апартамент

Напоследък все повече в бита ни навлиза идеята за екологичен начин на живот....

Последно посещение: Дата и час: Вто Апр 07, 2020 8:32 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Май 16, 2008 5:17 pm 
фурия
Аватар

Чухте ли за новата програма?
Ето и малко инфо тук:
http://www.az.government.bg/Projects/Pr ... _maiki.htm
Какво мислите за инициативата?

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 23, 2008 6:28 pm 
бърборко
Аватар

Сега чух за тази програма от теб
Благодаря ти
Ами какво да кажа, да видим, идеи винаги има много, но реализацията.... Аз вече не вярвам на нищо, защо ли така :?

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Май 25, 2008 12:06 am 
фурия
Аватар

Тази програма е вече в действие и доколкото разбрах, ако например искаш да си наемеш детегледачка и да ти излезе по-евтино, наемаш човек регистриран в бюрото по труда и така държавата поема част от заплатата на детегледачката. В бюрото по труда може да се регистрира и бабата, дядото или друг роднина. Така му тече и стаж. Хубаво са го измислили, ама е за деца до 2 години.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 28, 2008 7:03 pm 
бърборко

На пръв поглед е добре като прочетеш "Програма в подкрепа на майчинството" Но после е разочароващо:
2. ОСНОВНА ЦЕЛ

Насърчаване заетостта на жените и тяхното професионално развитие чрез осигуряване на грижи за техните деца от безработни лица, в рамките на периода на отпуска съгласно чл.164, ал.1 от Кодекса на труда и до навършването на 3-годишната възраст на детето.

Ами, че те не насърчавали майчинството, а се опитвали да си решат проблема с безработицата...До 3-годишна възраст детето е най-зависимо и уязвимо, затова трябва майка му да си го гледа.
За повечето майки проблемите почват след този период, а и не съм си раждала децата, за да ги гледа някой друг.
По- добре щеше да звучи, ако например бяха решили да признават за трудов стаж целия период, през който майката реши да отглежда детето си;или да има категорични данъчни облекчения за семействата с деца; възможности за работа, която би осигурила повече време на майката с децата й (почасова, надомна...); привилегии за работодатели, които наемат майки на работа, вместо да ги отбягват като чумави...
Ако нямаше толкова спънки , бюрократични и данъчни тежести, повечето пари, които изкарва мъжа ми биха влизали в семейството-тогава нямаше да имам нужда от подаянията на държавата, нито от необходимостта някой друг да се грижи за децата ми...
Заплащането е минимално (220лв.) и въпреки, че поемат осигуровките това са малко пари за подобна работа, а и притеснително си остава това, че е само до навършване на 3 г. на детето...
Въобще, според мен неудачен опит да се реши някакъв проблем.Ще има хора, разбира се , които ще се включат в програмата, но за мен това не е насърчаване на майчинството, а точно обратното...мое си мнение. :wink:

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 28, 2008 7:50 pm 
фурия
Аватар

Тази инициатива е полезна, ако бабата гледа детето така или иначе, поне да получава и някакви пари. Но си напълно права, че по този начин държавата гледа да си реши проблема с безработицата. Отново недомислица, като всичко в тая държава.
Вчера една моя колежка ми разказа как имала проблеми с детските-не ги е получила на сметката си, а от социалните й казали, че са й ги пратили и в крайна сметка й искат разпечатка от банката, която ще й струва 10 лв., а детските са 25 лв. и тя няма никаква вина за случилото се?! Цялата работа е таква...

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 20, 2008 12:17 am 
фурия
Аватар

maminkavania, тук си мооооого права. За пореден път държавата си измива ръцете по даден проблем. Но пак е нещо с което да ни замажат очите. Аз трябваше да тръгна на работа и понеже в яслите не ни приеха, реших все пак да се възползвам от тази програма. Назначих майка си за детегледачка. Само дето периода ми се вижда кратък. А и заплащането наистина е малко.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Ное 21, 2008 12:52 pm 
бърборко

Преди малко гледах г-жа Масларова в "Часът на мама". Споменаха и тази програма - какви предимства има, колко хора се възползват от нея и т. н. Но нещо не ми се връзва - хем твърди, че майките и техните деца са приоритет, хем - все гледат да набутат децата в ръцете на някой друг - баби, ясли, детегледачки - държавата да плаща за това.
Е, хубаво - майките да вървят да изкарват пари за застаряващата нация, че са необходима работна ръка и наравно с мъжете трябва да кърпят държавния бюджет...
Щом държавата е склонна да плаща на някой друг за работата по отглеждането и възпитанието на детето, защо не е склонна да плаща на мен? Защо, ако някой друг върши тази работа се счита за платен труд, а когато я върша аз за собствените си деца не се счита за труд и съответно не се заплаща?
Това са реторични въпроси, разбира се, някакви мои си разсъждения...Но ясно виждам "лявата" им политика и натрапването на държавата "майчица" и как другите са все по-добри родители и възпитатели на детето ми, а аз съм по-добра, правейки кариера и пари, пък за децата си съм "просто майка".....

Върнете се в началото
Offline Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ]  Модератор: pepinceto2

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]