С използването на този сайт Вие приемате, че той използва „бисквитки" за подобряване на Вашето преживяване, персонализиране на рекламите и анализ на посещаемостта. Моля прочетете нашите Условия, Политика за бисквитки и Политика за защита на личните данни. разбрах

Кърмене след секцио - как да преодолееш проблемите?

Раждането със секцио не е причина да пропуснеш възможността да кърмиш детенцето...

Отоците през 9-те месеца - кога са опасни?

През 9-те месеца настъпват редица промени в организма ти. Някои от тях се...

Любими храни на зодия Рак

Някои хора обичат да похапват повече от други, но трети изключително много...

Предизвикателствата на лятната бременност - трябва да бъдеш двойно по-внимателна

Има малък процент жени (щастливки), които раждат в началото на лятото, а са...

Последно посещение: Дата и час: Пон Юли 06, 2020 1:54 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Мар 12, 2009 2:56 pm 
фурия
Аватар

Здравейте!
Синът ми е на 4 години и половина. Посещава полудневна забавачка с голямо удоволствие. Групата им е малка от около 5-8 деца. Всеки ден г-жата, която се занимава с тях ни обяснява какво е било държанието на детето. Много ме учудва това, че един ден бива похвален за безупречно поведение - изпълнителен, спокоен, кротък, а на следващия ден - точно обратното - абсолютно неуправляем, пречи на работата с другите с деца, лигави се и на всичко казва "не" и "няма". Искам да уточня, че това редуване на различен тип поведение не се случва единствено в забавачката, а и вкъщи. Като по-малък изпадаше в странни състояния на неубоздана еуфория и започваше да вилнее из цялата къща, без да можем да му въздействаме по никакъв начин. Каквито и методи да сме използвали, той все се смееше и приемаше всичко на шега. Тогава със съпругът ми посетихме психолог, който ни препоръча в тези моменти да използваме метода на силната прегръдка. Наистина имаше ефект и след няколко минутно съпротивление с всички сили, детето се успокояваше. Сега поведението му не се изразява толкова във физически вариант /буйстване/, както тогава, но отново има нелогична за мен промяна в поведението. Нека да споделя нашите мерки в случаите, когато не се е държал добре - наказваме го, като го лишаваме от любими за него занимания: едното е гледане на детски, а другото е да не играе с приятелката си, с която всяка вечер се срещат. След приложеното наказание, на следващия ден понякога е послушен, но друг път няма и капчица ефект :? .
Като цяло синът ми е много енергичен, почти не може да седи на едно място и е много емоционален - ако му кажа, че съм му сърдита, започва да плаче и изпитва ужас от това, че не бих му говорила. Не е агресивен - не се бие с деца.
Ами, общо взето това е, което ме тревожи и то най-вече, заради това, че не разбирам причините и се съмнявам в това дали използвам правилните методи за справяне с проблема, тъй като ефект няма.

Поздрави
Нина :D

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 12, 2009 6:34 pm 
прохождащ
Аватар

Здравейте Нина,

не бих могъл да дам адекватно мненеие без да съм се срещал лично със сина Ви,но от описаното смятам, че ситуацията е по-скоро стандартна.
Това, че детето Ви редува различен тип поведение може както да е продиктувано от дразнител, на който реагира, така и да е съвсем нормална цикличност на настроения,емоции на физическо или психично ниво.
Съвета за "силната прегръдка" не смятам , че е уместен без значение кой от родителите е прегръщащият.
Освен това акт на забрана или въобще на налагане на норми и правила осъществен чрез действие ,обозначаващо ласка внася сериозно объркване в разбирането за света: "Ха-не само мама,но и тате ме прегръщат и когато ми се радват и когато ми се карат...странна работа".Смятам за далеч по-адекватно да дадете думи на случващото се и на границите, а че границите ще бъдат постоянно атакувани и ще трябва постоянно да се налагат смятам,че е ясно.
По въпроса за сърденето също е добре да има повече слово-сърденето кара детето да изпитва вина(понякога съвсем без да е наясно защо му се сърдят),а това макар и да има мимолетен ефект не е структурираща дейност.
Чудесно е,че синът Ви е енергичен и буен.Не се притеснявайте и не го ограничавайте да се бие с другите момчета до колкото е възможно (въпреки, че сигурно Ви се струва "ерес").Момчетата понякога така контактуват-като се бият.
По въпроса за невъзможността да "седи на едно място" бих Ви препоръчал да се срещнете с психолог,който да изследва дали не се касае за дефицит на внимание или е просто нормална момчешка буйност.

Хубав ден.

В.Стоилов

тел. : 0876515134

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 12, 2009 10:46 pm 
фурия
Аватар

Най-напред искам да благодаря, че отделяте внимание и на моето запитване :D .

Искам само да поясня някои неща. Относно "силната прегръдка", отдавна не я прилагаме, тъй като вече детето ми се вслушва в това, което му се говори и има диалог, докато преди /той беше на 3 г./ изпадаше в състояния, в които нищо не чуваше и ставаше опасен за себе си и за околните, тъй като започваше да хвърля разни предмети, да тича из цялата къща и да се смее, въпреки показаното му от наша страна неудобрение и опити да го спрем. Такива ситуации бяха наистина опасни и за самия него. Не зная дали го описвам достатъчно добре, но сякаш се превръщаше в диво животно. Сега вече, като по-голям това не се случва в този му вид.
Тогава и аз си помислих, че става въпрос за проблем свързан с хиперактивност, но специалистът с когото разговаряхме го отхвърли и ни посъветва да го запишем на някакъв спорт или друго занимание, свързано с изразходване на енергията, която при него е явно в повече. Така и направихме, записахме го на танци, но след 2 месеца посещения, синът ми започна с рев да се запъва на всяко ходене и реших, че не е редно да го насилвам и го отписах.
Неубозданото буйство, което тогава свързвах с хиперактивност изчезна и даже от няколко месеца, детето ми започна да проявява интерес към рисуването, което го задържа дълго време съсредоточен върху това, което прави.
И накрая, най-важното - значи редуването на различен тип поведение може да е нормална цикличност на настроения, емоции или да е продиктувано от дразнител. По какъв начин бих могла да разбера, кое точно се отнася за нас? Мисля си, че ако намеря точната причина, това ще ми помогне да намеря и подходящия метод, за да се справяме в тези моменти, така че да поставя тези граници, които занапред да налагам.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 1:11 pm 
прохождащ
Аватар

Здравейте Нина,

Намирането на причината за дадено поведение или реакция често е дълъг и свързан с неясноти и разочарования процес.
Наблюдавайте сина си както по време на игри, така и по време на занимания,които не са му особено приятни.Вижте кое го афектира, кое го успокоява, къде успява да задържи вниманието си и в коя дейност най-бързо губи концентрация.
По въпроса за налагането на норми и правила коректно е позоваването на името на бащата.
Бащината фигура е точката през която социумът навлиза най-лесно и правилно в детето.Ако синът Ви вижда че Вие също се съобразявате с бащиния закон за него ще бъде много по-лесно да приеме ограниченията и правилата: "...Дааа-разбирам,че това не ти харесва, но такива са правилата.Виж-аз също ги спазвам.", или "Какво ли би казал баща ти ако сега те наблюдава какво правиш?".

Поздрави.

В.Стоилов

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 2:33 pm 
фурия
Аватар

Благодаря за отговора!
Ще се съсредоточа повече и ще наблюдавам по-детайлно отделните моменти, в които се провокира смяната на поведението.
Също така ще следя повече за спазването на правилата и най-важното май е наистина всички заедно да ги спазваме. :D

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 2:49 pm 
прохождащ
Аватар

Здравейте отново,

смятам следващата статия, която се публикува в рубриката: http://www.moetodete.bg/roditeli/p3_1258_0.html да бъде именно за ролята на бащата в семейството.От разговори с доста майки стигам до извода,че често дамите се прехласват по различни, да ги наречем "феминистични" схващания и неглижират ролята на бащата,която е изключително важна и структурираща по отношение възпитанието на детето.
Често дори се питам дали ако създам една подобна рубрика би имало интерес към нея???

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 3:28 pm 
фурия
Аватар

:0808: Леле, в това ли сме се превърнали?

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 3:55 pm 
бърборко

Извинете, че се намесвам, обаче темата за татковците е много важна!
И аз се майтапя, че мъжа ми е четвъртото ми дете, но това си е само майтап (някакъв мамешки фолклор :lol: ).
В действителност съм наблюдавала как децата ми се респектират дори само от гласа на татко си, как една негова дума постига ефекта на стотици мои, как само изречението :"Престани, иначе ще се обадя на тате!" мигновено ги укротяваше...Така е, защото за моите малчугани тате е шефа (е, вече му се ежат и му оспорват властта и до колко е справедлив, обаче и той трябва да свикне с мисълта, че са по-големи и да си преосмисли възпитателните методи).
Пък и колко различно таткото си играе с децата...това си е един цял свят от емоции, които само могат да са им от полза.
Така де, исках да кажа, че подобна рубрика си е необходимост...

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Мар 13, 2009 4:02 pm 
фурия
Аватар

Да, да, подкрепям и аз идеята!
Само, че подозирам, че пак майките ще я четем, а не татковците.
Моят мъж само да му предложа някакво четиво, свързано с възпитанието и веднага ми прави лоши физиономии. Не си пада много по четенето им.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Мар 14, 2009 10:33 am 
прохождащ
Аватар

Дааа....преди години ми беше много странно как така повечето хора приемат за съвсем резонно, например да се запишеш на шофьорски курсове, където да те научат как се борави с три педала, лост и един геврек, но това да посещаваш училище за родители или пък специалист да ти обясни какви са ролите на бащата и майката при отглеждането и възпитанието на децата,как детето ни възприема и съответно се формира като мъж или като жена са възприемани не само като абсолютно безполезни,но и откровено като вредни: "Абе какъв е тоя,дето ще ми обяснява как да си гледам детето....я сиктир!Все едно нашите баби и майки на времето само с психолог са се консултирали...".
Точно поради тази нагласа-"аз знам и разбирам от всичко" в момента се намираме в този социален и духовен вакуум, където откровено луди хора ни казват кое е нормално и по кое трябва да се равняваме.
Благодаря Ви,че ме ориентирате.
Ще се постарая в най-скоро време да стартирам рубриката(по-скоро дискусията), където ще очаквам и вашето активно участие.

Хубав и слънчев ден!

В.Стоилов

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 19, 2009 2:47 pm 
бърборко
Аватар

Здравейте!
Синът ми е на година и половина и повече от месец има големи разтройства в поведението си.Както си играе изведнъж се изревава и започва един рев без нищо,зопочва да хвърля ,да бута и никой не е в състояние да го успокои.Същото е и с яденето -умира от глад, а когато види паницата и лъжицата ги разсипва, мачка по земята....шишето с вода или мляко го рита и разлива, плачейки.Това се случва само в къщи,навън никога не се е държал така.По принцип не е буйно дете.Има дни когато е много спокоен-ангелче,и нямаме подобни проблеми.Не смятам ,че го прави за да привлече внимание,обгаден е с достатъчно винаги.Не повишавам тон,няма от каде да копира такова поведение,опитвам се винаги в такава ситуация да го прегърна,успокоя и убесня,че не се прави така,но всичко е въпрос на 5-10 мин.,след това нищо не е било.Пробвала съм и да не му обръщам внимание,когато прави така-няма резултат.Мога ли да се надявам,че това следващия период през,който трябва да преминем и скоро ще отшуми,мога ли да търся вината в себе си.
Благодаря!

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Ное 16, 2010 3:30 pm 
прохождащ
Аватар

Да търсите вина у себе си за това, което се случва едва ли ще помогне реално на детето Ви и на Вас...
По- работещо би било да потърсим причините за едно подобно поведение, което е външен израз на случващото се в психичното.
Дали не се търсят някакви граници?
Дали не е някакъв опит да ни каже нещо, което ние не успяваме да чуем?
Дали това, което искаме да се случи удовлетворява потребностите на детето, а не нашите собствени проекции???
Изобщо възможните въпроси и отговори са достатъчно много, за да се излезе с обобщена (и работеща) хипотеза.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]