С използването на този сайт Вие приемате, че той използва „бисквитки" за подобряване на Вашето преживяване, персонализиране на рекламите и анализ на посещаемостта. Моля прочетете нашите Условия, Политика за бисквитки и Политика за защита на личните данни. разбрах

Добър имунитет? Започни още това лято!

Използвай лечебната сила на слънчевите лъчи, за да помогнеш на имунната система...

Да родиш след тридесетте

Както вече вероятно си чувала – старите тридесет години са новите двадесет....

На фризьор с дете

Всяко дете има невероятен уникален чар. Част от него се крие в косата или дори...

Ниско кръвно налягане и бременност

Хормоналните промени, които настъпват през 9-те месеца, влияят и на кръвното...

Последно посещение: Дата и час: Съб Юли 04, 2020 2:02 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

момагат ли татковците
да 68%  68%  [ 19 ]
понякога 32%  32%  [ 9 ]
Общо гласове : 28
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Авг 08, 2009 10:14 am 
прохождащ
Аватар

Татковците с какво най-много ви помагат по време на бремеността и след раждането?
Поематли нощното ставане за бебето,къпят ли,хранят ли?
дали не се шашкат при вида на малкото човече и не смеят да го пипнат? :D

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 09, 2009 8:49 am 
фурия
Аватар

Преди раждането ми помагаше с покупките за вкъщи,да не вдигам много тежко,идваше на консултациии,беше до мен плътно 2седмици преди да родя и 20дена след раждането,правеше много неща в къщи.
Сега за детето понякога помага,когато си е в къщи.Занимава Яви -играят заедно.Понякога го храни,дава му с лъжичката,но аз съм подготвила предварително храната.Когато излизаме заедно,примерно плаж,тогава той си играе с Яви на пясъка,наблюдава го изцяло,влизат в водата,аз си релаксирам.Имат няколко излизания "по мъжки",разбира се това с времето ще се случва по-често от сега,тогава ще е моето време :sleezy:
Абе като цяло се справям сама с доста неща.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 09, 2009 11:28 pm 
фурия
Аватар

Понякога,не винаги :!:

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Авг 10, 2009 1:40 pm 
бърборко
Аватар

помага ми за много неща когато не е на работа-храни го,сменя му памперсите,грижи се за него когато се налага аз да излезна до магазина примерно
а бе казано когато е свободен винаги много ми помага

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 30, 2009 5:55 pm 
фурия
Аватар

В момента тати много помага. Неотлъчно е до нас, нощем щом малката замрънка и той веднага скача от леглото, по-бърз е от мене :lol: . Като е неспокойна вечер я разнася напред назад из къщи, приказва й и като дойде време за къпане също ми помага. Също така напоследък чисти с прахосмукачката и бърше прах.
Веднъж даже ми предложи да изцедя кърма в шише и да му оставя той да я храни през нощта, че аз да мога да се наспя. Е, разбира се това е невъзможно, защото ако не се изцедя толкова дълго време, гърдите ми ще се пръснат :lol: . Все пак беше много мило, че го предложи :wink: .

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 30, 2009 7:11 pm 
фурия
Аватар

и нашият тати в началоо много ми помагаше,но като че ли с времето се справям с повечето неща сама,не че няма желание,но има разлика от времето когато Ники беше съвсем малко бебче :D

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 30, 2009 7:33 pm 
фурия
Аватар

Нашият татко ми помага с децата, но не и с къщната работа. Но и аз не изисквам това от него. Напратив, ако ми осигури нужното спокойствие, т.е. да вземе Аиша и да излезе, аз мога да се справя много по-бързо и качествено с всичко и после да съм свободна да се занимавам на спокойствие с тях тримата.

От както съм родила малката я къпе той, с изключение на първите 40 дни, когато я къпеше баба му. Дори първите 10 дни ме беше страх, да и мия дупето, когато и сменям памперса, защото беше много мъничка и това го правеше той на всеки 3 часа, независимо дали е през деня или нощта. Сега също понеже Аиша е вече много тежка и като я държа на мивката е цяла борба, той я мие, после аз я обличам. Когато си е вкъщи се хранят двамата, къде тя сама му бърка в чинията, къде той и дава. Излизат, разхождат се, занимават се. Но когато сме двамата навън повече аз търча след нея, но това беше докато бях бременна, сега ще видим.

А за малкия също помага, скача като го чуе да плаче, съблича го, но не смее да го облича, разнася го вкъщи. През нощта обаче си е моя грижа, ама в общи линии само го храня и сменям и заспиваме пак. Нямаме проблеми.

Изображение

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 02, 2009 12:34 pm 

Здравейте:)
Искам да задам въпрос свързан с татковците..
Някои знае ли, дали след като не сме женени, на приятеля ми се полагат 15 след раждане за да е с бебчо и мен или това важи само за семейни двойки?
Благодаря ви многооо за отговора:)

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 02, 2009 3:28 pm 
фурия

Докато бях бременна,получавах внимание от негова страна,до някъде...после всичко се обърна - не ми е помагал за нищо.Отначало защото го било страх,че е много малък,а сега защото така му е изгодно...Чувам все оправдания,а всъщност е до желанието да се научиш/при него изобщо го няма/.Не е наясно с нищо по отглеждането на едно дете,а като се съберем с други хора приказва така все едно той го гледа - ей от това най се ядосвам :twisted:

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 05, 2009 8:36 pm 
фурия
Аватар

Снощи малкия си мрънкаше, а е така от предната нощ, но нали сега спим двамата в спалнята, а таткото и Аиша в детската. Понеже и малката се буди през нощта за биба или одеало и ако е сама в стаята започва да пищи, става да обикаля и дотам със съня. Аз си го отнесох, сутринта бях като пребита.

Вечерта сам ме караше да спя, той щял да гледа малкия, бяха се гушнали, аз спях и така до 3ч. Чак тогава явно много му се е приспало, че ме събуди да си лягам. А и вече бях дала на малкия капки и той беше спокоен.

Изображение

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 06, 2009 11:35 am 
фурия
Аватар

Слънчо82, нека мъжът ти пита счетоводителя за отпуската. Не виждам защо да има изискване да сте женени, нали той си е бащата. Но знам ли кой как е замислил закон. Нека пита.
Ясмин, вие с колики ли сте вече? Не искам да си спомням за коликите на Дара, въпреки че сравнено с други деца си беше съвсем кутурно, спеше си през ноща, но през деня с часове плачеше.
Искрен докато бях бременна не ми помагал с нищо специално. Той носеше торби и т.н., но това винаги си е било така. Иначе домакинската работа при наши съвместен живот, по малко по малко си стана мое задължение. Той изхвърля болкука. Има нерегулярни включвания, съвсем инцидентни да просне дрехите, да пусне прахосмукачка /1 или 2 пъти откакто сме в новия апартамент/, да зареди миялната. Но се броят на пръсти. Пред вид че основните пари, с които живеем ги изкарва той и живее в огромно напрежение, много не ко карам да помага. Понякога ми писва. Не съм добра домакиня, липсва ми организация и като не съм в настроение просто нищо не пипвам, но засега това е положението. Но се дразня като направи нещо вкъщи, да ми обяснява че ми помагал. В неговата глава домакинската работа явно си е моя. Аз обаче не искам да се чувствам като някой Санчо Панса, подпомагащ удобството на великия Дон Кихот в неговия интересен живот. Убедена съм, че това затъване в битовизмите много ограничава развитието. За съжаление, когато тръгна на работа, положението ще си е същото.
По отношение на детето, в началото не помагаше кой знае колко. Само ми носеше водата за къпане. Аз по някакъв странен начин бях приела, че всичко си е моя работа. Защото Искрен искаше да поизчакаме с детето. Аз настоявах да е по-рано. Но някъде към шестия месец на Дара започна повече да се занимава с нея. Сега той я къпе /ако се прибере на време/, храния я като е вкъщи, сменя и памперса. Играят си много. Много ми е интересно как в началото нямаше отношение към нея, беше си го старх и се чудеше какво точно се очаква от него, а сега е такава любов и гордост, даже като му бърка по очите и го бие по главата.
Но каквото и да си говорим, основната работа се пада на майката.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 06, 2009 3:04 pm 
фурия
Аватар

Имаме колики за съжаление, снощи от 1 до 3 не му се спеше на човека и си се занимавахме, след това обаче спа почти до 10. Което значи, че днес сме с тотално объркан лежим, но каквото е. Не се шашкам.

Докторката му предупреди, че капките са с натрупване и поне седмица ще мине, докато напълно започнат да действат. Можело и две. Сега обаче пак помрънква, което значи, че довечера може и да поспим, като будува през деня. :D

Аиша нямаше кой знае какви колики, 2 вечери не ни остави да спим, после и на нея давах капки и нямахме проблеми, по кисела беше, но не чак толкова.

Изображение

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 06, 2009 10:59 pm 
фурия
Аватар

Спомням си че при капките беше много важно да се оригва бебчето. Иначе ефектът е нулев. Дара си я мъчеха известно време независимо от капките.

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 07, 2009 3:53 pm 
фурия
Аватар

Оригва се, пръцка, направо луда работа.

Тази сутрин се събудих, а мъжа ми тупа пътеките, направо не можах да повярвам. След това грабна и прахосмукачката, но аз го спрях, толкова съм си свикнала с програмата за чистене всяка сутрин, че все едно ми отне нещо. дръпнах го да пием кафе и после аз си довърших работата.

Изображение

Върнете се в началото
Offline Профил  

Заглавие: viola
МнениеПубликувано на: Пон Сеп 07, 2009 4:32 pm 
любопитко

slun4o82-определено се полага 15 дневния отпуск на бащата на детето,но трябва да живеете на семейни начала.Сега ще ти копирам малко инфо.
15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение.
Размерът на отпуска е 15 календарни дни от датата на изписване включително. А кога през този период ще се ползват и колко дни - решава бащата.
Отпускът при раждане на дете се ползва въз основа на писмено заявление на бащата до работодателя му. Към заявлението се прилагат копие от акт за сключен граждански брак или декларация от бащата и майката/свободен текст/, че бащата е припознал детето и те живеят в едно домакинство, както и документ от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване на детето.

По време на този отпуск на бащата се изплаща парично обезщетение по КСО от НОИ, ако:
1. е осигурен за риска Общо заболяване и майчинство в момента на започване на отпуска.
2. има 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.
Обезщетението ще се изчисли на база осигурителния доход от 12-те месеца, предхождащи месеца на началото на ползване на отпуска. Ако има период без осигуряване в 12-месечната база за изчисляване на обезщетението, за дните от този период ще се вземе като среднодневен осигурителен доход и като среднодневно нетно възнаграждение размерът на среднодневната минимална работна заплата за страната през този период. Ако бащата няма 12 месечен осигурителен стаж, обезщетение ще започне да му е изплаща при придобиване на необходимия стаж.

Документи, който трябва да се представят в НОИ от работодателя, за получаване на обезщетението за 15 дневен отпуск за раждане:
- Молба-декларация, попълнена от бащата (образец, приложение №13 към НИИПОПДОО)
- Заповед за разрешаване на отпуск (заверено копие от работодателя)
- Заверено от работодателя копие от документ от лечебното заведение, удостоверяващ датата на изписване
- Декларация за изплащане на обезщетението, приложение № 7 от наредбата/ако за първи път бащата получава обезщетение от НОИ/

От Кодекса на труда

Чл. 163. (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., бр. 52 от 2004 г., бр. 68 от 2006 г., бр. 109 от 2008 г., в сила от 2.01.2009 г.) Работничката или служителката има право на отпуск поради бременност и раждане в размер 410 дни за всяко дете, от които 45 дни задължително се ползват преди раждането.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.).
(3) Когато поради неточно предвиждане на здравните органи раждането стане преди изтичане на 45 дни от започване ползуването на отпуска, остатъкът до 45 дни се ползува след раждането.
(4) Когато детето е родено мъртво, почине или е дадено в детско заведение на пълна държавна издръжка или за осиновяване, майката има право на отпуск до изтичане на 42 дни от раждането. Ако работоспособността на майката вследствие на раждането не е възстановена след 42-ия ден, този отпуск се продължава по преценка на здравните органи до възстановяване на нейната работоспособност. До изтичане на срока по ал. 1 този отпуск се заплаща като отпуск за бременност и раждане.
(5) Когато детето бъде дадено за осиновяване, бъде настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка или почине след 42-ия ден от раждането, отпускът по ал. 1 се прекратява от следващия ден. В тези случаи, ако работоспособността на майката вследствие раждането не е възстановена, се прилагат изречения 2 и 3 на предходната алинея.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 48 от 2006 г.) Работничка или служителка, която осинови дете, има право на отпуск по ал. 1 в размер на разликата от възрастта на детето в деня на предаването му за осиновяване до изтичане срока на полагащия се отпуск за раждане.
(7) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Когато майката и бащата се намират в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на детето от лечебното заведение.
(8) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г., изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от 2.01.2009 г.) Със съгласието на майката (осиновителката) след навършване на 6-месечна възраст на детето бащата (осиновителят) може да ползва вместо нея отпуск за остатъка до 410 дни.
(9) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) За времето, през което бащата (осиновителят) ползва отпуск по ал. 8, отпускът на майката се прекъсва.
(10) (Предишна ал. 7, изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) През време на отпуска по ал. 1 - 9 на лицата се изплаща парично обезщетение при условия и в размери, определени в отделен закон.
(11) (Нова - ДВ, бр. 68 от 2006 г., предишна ал. 8, бр. 108 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Редът и начинът за ползване на отпуска по ал. 1 се определят с наредба на Министерския съвет.
Юрисконсулт съм по професия,а и съм се интересувала.Мисля,че ще се ориентираш от инфото.

Изображение

Върнете се в началото
Offline Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Модератор: arabela Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]