
Недостиг на кърма – как да се справите?
Колкото полезен и важен процес да е кърменето, някои жени страдат от недостиг на кърма, което ги кара да се тревожат за пълноценното развитие на тяхното бебче.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Колкото полезен и важен процес да е кърменето, някои жени страдат от недостиг на кърма, което ги кара да се тревожат за пълноценното развитие на тяхното бебче.
Кърменето е процес, който не би трябвало да причинява болка. Незнайно защо обаче все още битува мнението, че разраняването на зърната (рагади) е неизменна част от този процес, през която всяка майка минава.
Разумно е още по време на бременността да се разделите с тази подвеждаща заблуда. Така ще си спестите ненужни проблеми. За съжаление, много мами в първите дни след раждането изтърпяват стоически болката и рагадите по зърната, считайки, че това е цената, която трябва да платят за успешното хранене.
Често като следствие, след една-две седмици на болезнено и неефективно кърмене, се стига до ранно отбиване на бебчето. А сукането започва трайно да се асоциира с болка и неприятни усещания. Така дори и след успешното справяне с рагадите малко жени опитват отново да поставят бебето на гърда.
Затова е важно да знаете, че първите леки разранявания са ясен и категоричен сигнал, че по една или друга причина бебето не засуква добре/правилно. В повечето случаи е нужна само лека корекция в засукването и позата на кърмене. Не забравяйте обаче, че самото оздравяване на зърната изисква време поне няколко дни.
Още по време на бременността тялото ви само се грижи да подготви гърдите за предстоящото кърмене. В повечето случаи не се налага да предприемате каквито и да е предварителни мерки.
Причини за появата на рагади: Неправилно засукване на бебето. Ако майката подава гърдата, без да следи дали бебето е отворило широко устичка и поема зърното достатъчно навътре, се получава плитко засукване, при което венците на бебето сплескват (дъвчат) зърното и го травмират. Същият проблем се получава и когато гърдата е прекалено препълнена и твърда.
Разранявания може да са следствие и от неудобна поза на кърмене, когато майката постепенно отпуска ръце, а на бебето му се налага да опъва допълнително зърното, за да продължи да суче.
Къса юздичка на езичето. Ако майката поставя правилно бебето, но все пак има болки и рани по зърната, е добре да се провери за наличието на къса подезична връзка. Препоръчително е още в болницата лекарнеонатолог профилактично да прегледа бебето. Ако езикът не е достатъчно маневрен и бебето не може да го изплезва за да го „подложи” между венеца и зърното, то тогава се травмира зърното. Най-често срещания тип юздички се разпознават лесно – езичето на бебето е раздвоено на върха си и придобива сърцевидна форма. При плач ясно се вижда жилестата тъкан под езичето, която го дърпа надолу. При диагностицирана къса юздичка се прави клипване (срязване) – рутинна, безпроблемна и бърза процедура, при която езичето се освобождава и може активно да участва в сукането.
Високо небце. То представлява твърде тясно сводче на горното небце. Обикновено формата му наподобява малка лъжичка, но когато е по-тясно и дълбоко, се получава сплескване на зърното в тази част, което също може да доведе до болка и разраняване.
Родилни травми на бебето. Рядко срещана причина за разраняване на зърното могат да се окажат някои травми на бебето, получени при раждане. Понякога при използването на форцепс или вакуум е възможно да се засегне лицев мускул или нерв на новороденото. Тогава бебето не успява да направи добър вакуум, докато суче и зърното постоянно се изплъзва от устичката му.
Как да се справим с разранените зърна?
На първо място трябва да се установи причината за разраняването, след това да се вземат мерки за справяне с раните.
Ако майката не може да разбере на какво се дължи разраняването най-добре е да се обърне към консултант по кърмене.
Важно е разранените зърна да се държат максимално време на въздух, намазани с кърма. След изсъхването да се третират с кремчета на ланолинова основа.
От момента, в който бебето ти стане на 3 месеца, ще започнеш да чуваш от...
Кърмата е най- добрата храна за твоето бебе. Какво да правиш, ако ти се наложи...
Колкото полезен и важен процес да е кърменето, някои жени страдат от недостиг...
С наближаването на първия рожден ден на малчо, все по-често чуваш репликата: За...
Вълненията около раждането току-що са приключили и започва еуфорията около...
Дори още преди раждането на бебето, съветите за неговото отглеждане„ще завалят“...
Синът ми е на два месеца, а наскоро свекър ми го сложи на стол и го държа в...
Информация за физическото развитие, какво може да прави бебето ти на 2 месеца,...
Ако времето за срещата с мъничето наближава, няма как да не изпитваш и...
Вашето тяло ще ви подскаже кога да отидете в болницата, след като контракциите...
Как се обяснява болката при раждане и какви са начините за обезболяването й?...
Предстои ти този тъй дългоочакван момент – раждането. И имаш нужда от...
Жените, които се упражняват по време на бременността е по-малко вероятно да...