
Спорт и 11 часа сън осигуряват на децата здрави кости
Перфектната рецепта за здрави кости при децата е ежедневната комбинация от енергична активност, време за почивка и до 11 часа сън, установява ново проучване.
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Перфектната рецепта за здрави кости при децата е ежедневната комбинация от енергична активност, време за почивка и до 11 часа сън, установява ново проучване.
Сънят ти след раждането на бебето няма нищо общо с този, преди да станеш мама. Като количество е много по-малко и със съвършено различна структура от този в безгрижните ти години. Основната причина за това според мнозина са нощните кърмения на малкото. Това е така, но ако държим да сме обективни, трябва да причислим и другите, свързани с новите отговорности и страхове, които идват с майчинството и просто не позволяват на жената да се отпусне. Със сигурност ти се е случвало да седиш вторачена над детето си в два през нощта, за да се увериш, че диша ;)
Хормоналните сривове и скокове също влияят на съня на мама. Те въздействат на мозъчната дейност с определена цел: майката да бъде непрекъснато нащрек и готова всеки миг да реагира на повика на бебето. Този период на прилив на енергия обаче не продължава твърде дълго, особено ако жената не се научи да компенсира липсите на нощен сън с подремвания в останалото време.
Хроничното недоспиване (след първите месеци с бебето) се отразява на състоянието на майката, като води до рязка смяна в настроението, раздразнителност, липса на концентрация и влошени реакции, намаляване на имунитета и непълноценни отношения с близките.
В различните фази на съня мускулите се намират в различна степен на отпускане, а нервната система – на различни нива на възбуда. За да възстановиш силите си, имаш нужда от дълбок сън, който осигурява максимално релаксиране на нервната система. Сънят е и времето, когато се обновяват тъканите. За да се наспиш добре през нощта, трябва да потънеш в стадий на дълбок сън, а неговото време е през първите няколко часа след заспиването. Ако нощният сън за продължителен период не е в състояние да изпълнява своите основни функции поради безсъние или принудително и често будене, имунната система започва да страда. Дългото бодърстване води до натрупване на токсини, а запасите от енергия се изтощават. И обратното, по време на сън метаболитната активност и телесната температура спадат, в резултат на което тъканите получават възможност да се възстановят и тялото да натрупа енергия. При хронично недоспиване организмът става по-податлив на различни заболявания, особено вирусни. Когато е болен, човек търси инстинктивно повече сън – най-доброто лекарство и един от механизмите ни за самолечение.
Нужно е да знаеш...
По време на сън се включва механизмът за саморегулация на всички системи и органи и започват възстановителните процеси. Това означава, че продължителността на съня и неговото качество директно се отразяват върху физическото ти състояние.
Когато с организма всичко е наред и няма други външни дразнители, времето за сън и бодърстване се регулира от биологичния часовник и хормоните. През денонощието има два периода, когато желанието за сън е най-силно. През нощта това се случва между 2 и 4 часа, а денем между 13 и 15 часа. За да се чувстват добре, повечето хора имат нужда от 7-9 часа нощен сън. Но огромен процент майки с бебета спят доста по-малко. Умората при тях постепенно се натрупва и организмът им отслабва. Една от неприятните последици е, че някои жени с малки деца внезапно заспиват (най-често кърмейки), а това съвсем не е безопасно. Пролактинът е един от основните виновници това да се случва. Освен че си уморена, той те отпуска допълнително. Вероятността да изпуснеш бебето, ако го храниш седнала, е голяма. Затова, ако сте у дома, избирай легнала поза за кърмене. Ще си спестиш тревоги. Симптомите на хроничното недоспиване се появят още след първия месец, въпреки че нивото на адреналина, който циркулира в тялото на майката след раждането, може да я държи във форма и тя да си мисли, че е в състояние да издържи дълго време на този ритъм.
Златното правило е: приспособи се към ритъма на бебето и спи или поне си почивай, докато то спи. Минутите за почивка са толкова важни, че тогава трябва да изключиш дори телефона си, за да не те безпокои никой, докато се събуди бебето. Ето още важни правила:
Надали има родител, който поне веднъж в живота си не е бил толкова ядосан (или...
Всяко дете е безценен Божи дар, то е неповторима личност, има своите таланти и...
Малките сърдитковци, които винаги имат собствено мнение си личат още от бебета....
Казват, че конкуренцията в умерени дози е здравословна и дори препоръчителна....
Как да предпазите гърдите си от евентуални разранявания? Виж нашите препоръки...
Ако наскоро си родила своето дете, вероятно с него са се родили и куп въпроси....
Синът ми е на два месеца, а наскоро свекър ми го сложи на стол и го държа в...
Информация за физическото развитие, какво може да прави бебето ти на 2 месеца,...
За съжаление бебетата не идват с инструкция за употреба и още с раждането всяка...
Превърни почивката на море в незабравимо преживяване, което да донесе на детето...
Ако времето за срещата с мъничето наближава, няма как да не изпитваш и...
Вашето тяло ще ви подскаже кога да отидете в болницата, след като контракциите...
В италианските лични карти родителите на децата вече няма да бъдат вписвани...