
Като на кино - какво знаем за раждането?
В киното не всичко е така, както в реалния живот, особено що се отнася до раждането. Доколко „кинематографическото“ раждане се доближава до реалното?
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
В киното не всичко е така, както в реалния живот, особено що се отнася до раждането. Доколко „кинематографическото“ раждане се доближава до реалното?
Епизиотомията представлява хирургическа интервенция, при която в пика на контракция се прави малък разрез на влагалищната стена и мускулите на тазовото дъно.
При жените, които раждат за първи път, това често срещана практика. Предварително можеш да се поинтересуваш как стоят нещата в болницата, в която си решила да раждаш.
Разбира се, епизиотомията се прилага, когато действително е необходима (обикновено когато бебето е с по-голяма глава, намира се в респираторен дистрес или за да се избегне използването на форцепс).
Методът се прилага също така при недоносени бебета, при седалищно предлежание, асистирано раждане, слаб контрол върху напъните или при не много разтеглива кожа на перинеума.
При всички случаи целта е да облекчи натиска върху тазовото дъно и да направи по-лесно прорязването и раждането на предлежащата част. Освен това така се предотвратява възможността за неконтролирани разкъсвания.
Макар да звучи стряскащо, интервенцията не е болезнена и е безопасна, така че това не бива да те тревожи. Може да се използва локален анестетик, но дори и без него няма да усетиш болка, тъй като притиснатите от главата на бебето тъкани са толкова изтръпнали, че те тушират болезнените усещания.
В определени случаи епизиотомията може да ускори и значително да улесни родилния процес, както и да намали риска от разкъсвания. Освен това щади перинеума и предпазва от преразтягане на мускулите на пикочния мехур и тазовото дъно, осигурява добър тонус за влагалищните стени, което е важно за половия живот.
Възстановяването на тъканите след епизиотомия се прави послойно, като целта е да се възстанови максимално анатомично и обикновено се използват резорбируеми конци, които не се налага да се свалят по-късно.
Няколко дни след епизиотомията вероятно ще изпитваш дискомфорт, а сядането ще е болезнено, но това е нормално и скоро ще отмине.
Необходими са около 3-4 седмици за пълното зарастване на раната. През това време е важно да спазваш стриктна хигиена на чувствителното място, като това изключва и половите контакти през периода на възстановяване.
Помни, че както при всяка друга медицинска процедура и манипулация, винаги има време и място да се обсъдят възможните варианти и решения – най-добре е това да стане предварително. Ето защо е желателно да си наясно с правата си като пациент, и да бъдеш информирана относно интервенциите, които ти се правят – какво представляват, защо са необходими, има ли алтернативи и т. н.
НЕ ПРОПУСКАЙ ДА ПРОЧЕТЕШ:
Раждане с епизиотомия>>>
Последици, рискове и възстановяване след епизиотомия>>>
Консултант: д-р Пламен Миков, акушер-гинеколог, София
Лилия
25.11.2014 08:38
Ако времето за срещата с мъничето наближава, няма как да не изпитваш и...
Предстои ти този тъй дългоочакван момент – раждането. И имаш нужда от...
Не, че бързаш да наваксаш с месечните неразположения, но в края на краищата...
Регулярното измерване на температурата след раждането за някои може да изглежда...
Какво трябва да знаете за неизбежното покачване на килограмите през 9-те месеца?
Ако наскоро си родила своето дете, вероятно с него са се родили и куп въпроси....
Как да предпазите гърдите си от евентуални разранявания? Виж нашите препоръки...
Ако времето за срещата с мъничето наближава, няма как да не изпитваш и...
С трепет очакваш момента, когато ще усетиш първото движение на бебето. И търсиш...
Първите минути след раждане са уникални, в главата ти бушуват хиляди мисли,...
Първите минути след раждане са уникални, в главата ти бушуват хиляди мисли,...
Раждане, започнало от самосебе си и протичащо според биологичните закони, е...
Внезапното среднощно събуждане може да сполети всеки от нас и причините за това...