Контрацепция след раждането
29.08.2011 •
от Цвети Тошева 0 коментара
Вижте още
Не, че бързаш да наваксаш с месечните неразположения, но в края на краищата тялото ти трябва да възвърне нормалните си репродуктивни функции и е добре да знаеш как и кога ще се възстанови менструалния ти цикъл.
- Начало
-
Видове контрацепция след раждането
Видове контрацепция след раждането
Тъй като маточната шийка се разтяга по време на раждането, някои от предпочитаните ти методи за контрацепция трябва да бъдат приспособени към новите й размери.
Тъй като тъканите ти са в процес на зарастване, устройствата, които те предпазват като задържат спермицидите близо до шийката на матката за по-дълго време, могат да предизвикат дразнения.
Така че може би е по-добре да се въздържаш от сексуални контакти поне в първите 6 седмици след изписването, докато обсъдиш със специалист всички възможни методи за контрацепция след раждане.
По начало се смята, че хормоналните методи за контрацепция (хапчета, спирала, имплант, инжекции) са по-ефективни от бариерните методи (прзерватив, диафрагма, спермициди). Но както се казва „за всеки влак си има пътници”. Така че ако едни предпочитат да се доверят на хормонални медикаменти, други продължават да използват стария и доверен... презерватив. Ето и кои са най-популярните средства за контрацепция и как влияят те на оргазнизма ти след раждането.
-
Презерватив – най-ефективното средство за предпазване от болести, предавани по полов път. Според проучванията, ако се прилага правилно, едва 2 % от жените, чиито партньори използват презервативи, забременяват през първата година след раждането. Но тъй като много често двойките допускат грешки, тази цифрса нараства на 15 %.
-
Дамски презерватив – изработен от много тънък полиуретан + лубрикант, той се закрепя във влагалището чрез малък пръстен и действа като защитен щит срещу сперматозидите. Може да се постави до 8 часа преди сексуален акт Въпреки че предпазва от болести, предавани по полов път, дамският презерватив не е особено ефективен метод за контрацепция, лесно може да се измести, предизвиква дразнене и алергични реакции. И тук степента на риск зависи от правилното прилагане – между 5 и 21 %.
-

Спермициди – средство за контрацепция под формата на гел, крем, пяна или таблетка, което се поставя във влагалището около час преди полов акт. Съдържащото се в него вещество ноноксинол – 9 разрушава клетъчната мембрана на сперматозоидите, но точно то предизвиква дразнения, алергични реакции и инфекции на пикочните пътища, особено след раждане. Рискът за забременяване е межу 18 и 29 %.
-
Диафрагма - изработена от тънка, еластична и мека гума или от силиконов каучук. Поставя се върху маточната шийка, напречно в горния край на влагалището (така че да я покрие) и не трябва да се отстранява поне 6 часа след половия акт. Ако се носи обаче повече от 24 часа, могат да настъпят сериозни вътрешни инфекции. Трябва да бъде предписана от медицинско лице и да бъде изключително хигиенично поддържана. Налага се поставяне на нова след раждане и може да се използва не повече от 2 години без почивка. Рискът от забременяване е между 6 и 16 %.
Има и други методи за контрацепция след раждане (инжекции, импланти, хирургическа намеса), които обаче по един или друг начин могат да окажат негативно влияние върху кърмата (от там върху развитието на бебето), както и върху собственото ти здравословно състояние. Все пак при посещение на гинеколог, се информирай за всички възможни начини за предпазване от забременяване и за техните положителни и отрицателни страни.
Четете още от "Раждане"
Ако времето за срещата с мъничето наближава, няма как да не изпитваш и...
Предстои ти този тъй дългоочакван момент – раждането. И имаш нужда от...
Не, че бързаш да наваксаш с месечните неразположения, но в края на краищата...
Регулярното измерване на температурата след раждането за някои може да изглежда...
Бременност, 39-та седмица
Ако наскоро си родила своето дете, вероятно с него са се родили и куп въпроси....
Влязох в 9-я месец и се притеснявам, че ще пренося бебето. Кога се решава...
Бременност, 41-ва седмица
Не, че бързаш да наваксаш с месечните неразположения, но в края на краищата...
Пъпът е видимият остатък от пъпната връв. Когато бебето се роди и връвта се...
Планиране
Сега сигурно недоволно поклащаш глава и се питаш: Какви лъжи, след като...
Едни родители искат момче, други – момиче. Дали може да се повлияе на...
Зачеване
Едни родители искат момче, други – момиче. Дали може да се повлияе на...
Извънматочна бременност означава, че оплодената яйцеклетка се намира извън...
Мaтериалите в сайта не са основание за поставяне на диагноза и по никакъв начин не заместват на консултацията с лекар! Санома Блясък България и Moetodete.bg не носят отговорност от вреди причинени вследствие на прилагане на съветите без консултация с компетентно медицинско лице.