
Трябва ли да купуваш на детето всичко, което поиска?
Здравейте, синът ми е на 2 годиники и половина и не смея да вляза с него в магазина - иска всичко, а аз трудно му отказвам. Трябва ли да купувам всичко, което иска?
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Здравейте, синът ми е на 2 годиники и половина и не смея да вляза с него в магазина - иска всичко, а аз трудно му отказвам. Трябва ли да купувам всичко, което иска?
Своеобразните стачки започват около и след 2 години, когато децата започват да изразяват своята индивидуалност.
Протестите, които започват с малки предупредителни сигнали могат да ви изненадат понякога с продължителност и силно упорство.
Най-често срещани детски „стачки”:
1. Не желае да суче
2. Отказва да се храни
3. Не иска да спи следобед
4. Не иска да ака
5. Иска да носи само определени дрехи.
Отказът на бебетата да сучат най-често си има съвсем определена причина, която става ясна до ден – два и обикновено се налага преглед от педиатър. Ако това се случи внезапно детето вероятно има здравен проблем като запушен нос, възпалени уши, млечница – гъбична инфекция на устата или проблеми със стомаха.
Ако всичко това е отхвърлено като причина, тогава се анализират останалите фактори като растеж на зъби (честа причина за отказ от сучене между 5 и 8 месец) или психологически промени. При положение, че нежеланието да суче се свързва с появата на зъби и детето често хапе при кърмене, опитайте се да задоволите това му желание преди хранене като му дадете някаква играчка за гризане, съветват специалистите.
По-големите бебета е възможно да губят интерес към кърменето заради любопитството им към околния свяг и нежеланието им да го загърбят при хранене. В този случай потърсете по-тиха и затъмнена стая, в която да кърмите детето си.
Най-често бойкотът е насочен към т.н. полезни храни като плодове, зеленчуци, супи и др. готвени яденета, които вие с толкова желание приготвяте за хлапето.
Много майки се чудят как децата им живеят понякога със седмици само на солети, снаксове и пържени картофи. Този период обикновено е между първата и втората година и педиатрите го обясняват със забавянето на темпа на растеж и относително по-малката нужда от храна. В тази възраст е и времето на откривателството на много нови храни, свързани с различни вкусове, миризми и консистенция. Като прибавим и атрактивния вид на тези изкушения, които привличат вниманието на малкия любопитко, нищо чудно, че той отказва познатите му до болка пюрета и супи.
Децата започват да осъзнават, че докато спят могат да се случат много интересни неща, които да пропуснат и не искат да се унесат в дрямка, коментират детските психолози. Освен това, ако детето спи по-дълго през нощта и сутрин не става рано нищо чудно след втората си година то трудно да заспи в смятаното за обичайно обедно време и да потърси някакво забавление. Това поведение често е свързано и със смяната на бебешката кошара с легло, което дава по-голяма свобода.
Основни правила за справяне с детския протест:
1. Не преговаряйте ! Поставете вашите условия и ограничения и следвайте неотклонно начертаната линия на поведение.
2. Запазете спокойствие ! Нека противоборството не ви изкарва от равновесие.
3. Дайте на детето право на избор ! Малкото трябва да усети, че има възможност за контрол върху ситуацията и право за избор. Това ще го въвлече във взимането на дадено решение и то ще спре да воюва с вас.
Според статистиките все повече деца в невръстна възраст имат проблеми с очите и...
Как се развива детето ти? Да, ти имаш собствено наблюдение върху интелекта му,...
„Моля те“, Благодаря ти“, „Добър ден“... Нека се научим заедно с мъничето да...
За съжаление бебетата не идват с инструкция за употреба и още с раждането всяка...
Внезапното среднощно събуждане може да сполети всеки от нас и причините за това...