
Преодоляване на проблемите със съня при новороденото
Новороденото спи толкова, колкото му е нужно. Единственият проблем се състои в това, че то може би не спи тогава, когато на вас ви се иска...
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Новороденото спи толкова, колкото му е нужно. Единственият проблем се състои в това, че то може би не спи тогава, когато на вас ви се иска...
През третият месец бебето расте и наддава с голяма бързина (прибавя по около 20 г дневно към теглото си и около 1 см седмично към ръста си). Сега малкото има нужда от по-малко сън и предпочита да общува с околните и да изследва заобикалящия го свят. Усмивката му вече омагьосва с пълна сила! Това вероятно е добра компенсация за безсънните нощи, които те следват (третият месец е период на засилен растеж на малкото, свъзрзан с по-голям глад и по-често кърмене). Когато е голо, детето въодушевено маха с ръчички и краченца и много скоро ще може да се обръща само, със силата на гърба и раменете си. За теб това означава повишено внимание, особено когато малкото е върху поставката за повиване!
В позиция по корем бебето може да се повдига на лакти и да вдига главата си на 45 градуса.
Към края на третия месец то може да събира ръчичките си пред тялото, да играе с длани, които често обича да пъха в устата си.
Вродените рефлекси отслабват и дори напълно изчезват (като например защитният рефлекс).
Бебето внимателно проследява с поглед движещи се предмети.
То реагира радостно на песни и гласове и започва да проявява интерес към играчки като дрънкалки и чесалки за венци.
Забелязват се промени в звуците, които малкото издава. Репертоарът му вече обхваща доста завиден брой от весели гукания, слаби въздишки, „оооох” и „аааааах” или изненадващи гърлени звуци.
Бебето реагира на гласове, които познава добре (на родителите си).
Малкото вече разпознава лицата на родителите си и започва да общува с тях – усмихва им се, гледа ги, рита радостно с крачета.
Бебето отговаря на реакции. Когато му се усмихвате, то също се усмихва. Може да имитира твои действия (изплези език и то ще направи същото).
Освен масажа към средата на третия месец се включват и гимнастически упражнения. Пасивната дихателна гимнастика на малкото с ръце включва три упражнения – кръстосване на ръцете пред гърдите, сгъване и разгъване на ръцете и повдигане и спускане на ръцете. Пасивната гимнастика с крака също включва три упражнения – сгъване и разгъване на краката, “велосипед” и “тупаница” (крачетата се хващат и сгъват в коленете, стъпалата се допират до масата като единият крак се повдига от масата, а другият се допира), които се извършват последователно.
За развитие опората на краката през третия месец се прави и т. нар. упражнение “танцуване”. То започва да се прави само, ако детето може да държи главата си изправена, когато тялото му е във вертикално положение. Малкото се хваща под мишниците, изправя се във вертикално положение и стъпалата му се допират до твърда повърхност. При този допир краката му се изпъват рефлексно за кратко време, след което се отпускат. Упражнението се повтаря ритмично 10 –20 пъти.
През този месец се включва и упражнението “плувец”. Детето се поставя по корем. С едната ръка се хващат двата му крака в областта на глезените, другата ръка се поставя под гърдите му. Така цялото тяло на детето се повдига, като се запазва хоризонталното положение. Детето придвижва рефлексно главата си нагоре, подобно на плувец и разгъва гръбначния си стълб.
През периода хранителният режим на малкото включва 6 хранения през 3 часа. Профилактиката на рахита продължава в доза според препоръките на наблюдаващия педиатър.
Кенгуру или слинг? Носенето на бебето е толкова старо колкото и историята на човечеството. Независимо дали с кенгуру или в слинг носенето е лесно и незаменимо. Бебето чува сърцето на мама или тате и усеща мириса на кожата му/й. Близкият физически контакт се свързва с привързаността, а бавните движения успокояват малкото. Детето разполага с директен контакт с родителя и по-добре възприема околния свят. Когато се умори, спокойно може да заспи.
През третия месец малкото като че ли изведнъж започва често да мрънка и недоволства, дори когато се е наспало, сито е и с чиста пелена? Може би скучае. Все пак детето се развива с невероятна бързина, учи по-бързо и повече. Вече не му е достатъчно само да лежи в креватчето.
Ето как да го развеселиш:
Бебетата обожават игрите с пръсти. А най-хубавото на тези игри е, че могат да се играят навсякъде и по всяко време (докато чакате за детска консултация или по време на преобличане). Следвай фантазията си и импровизирай според настроението и желаниято си. Първо посочвай всяко от пръстчетата на малкото и след това пей или разказвай. Не е задължително да казваш нещо супер оригинално. Достатъчно е да броиш от едно до десет или на всяко пръстче да казваш „да”. Същата игра можете да играете и с пръстчетата на крачетата.
Започни да четеш на бебето независимо, че то е още малко, за да разбира. Така ще му помогнеш да развие усет за говора. Променяй височината и тембъра на гласа си, поставяй акценти. Избирай книги с големи пъстри илюстрации (по които да разказваш) и обикновен текст (или почти без текст). Чети му стихове за възрастни (те ще развият музикалния слух на бебето).
Повечето педиатри не предвиждат контролни прегледи през третия месец. При проблеми с малкото (не търпящи отлагане до следващия месец) непременно потърси съвет от личния лекар на детето.
Задължителни: Полиомиелит (ІІ прием), OPV (IPV), Дифтерия, тетанус, коклюш (ІІ прием)
Препоръчителни: Хемофилиус инфлуенце тип В инфекции (ІІ прием) Act-HIB
Ако си планирала през някой от следващите месец да се върнеш отново на работа, вероятно вече те връхлитат смесени чувства. Разкъсваш от радост заради откъсването от новата си рутина и същевременно изпитваш чуство на вина, че оставяш малкото си или те е страх, че няма да успееш да се справиш с всичките си задължения. Не се притеснявай да поговориш с други майки за това как те са успели да постигнат баланса между семейството и работата си.
Сега, когато бебето вече е поотраснало, много бащи усещат силна връзка с детето си. За да засилиш близостта помежду им, оставяй таткото да къпе или да играе с малкото.
Още докато си в родилното отделение, неонатолозите проследяват развитието на...
Човешката памет е способна да съхранява огромни количества информация. А...
Искаш ли винаги да знаеш както точно се опитва да ти каже малкото ти бебче?...
Какво се случва с тялото ти непосредствено след раждането? Ще бъдем твоят гид...
Със сигурност ще чуеш, че да гледаш новородено през зимата е доста по-трудно....
Искаш ли винаги да знаеш както точно се опитва да ти каже малкото ти бебче?...
За съжаление бебетата не идват с инструкция за употреба и още с раждането всяка...
Не, че бързаш да наваксаш с месечните неразположения, но в края на краищата...
Внезапното среднощно събуждане може да сполети всеки от нас и причините за това...