Новороденото спи толкова, колкото му е нужно. Единственият проблем се състои в това, че то може би не спи тогава, когато на вас ви се иска...
В първите дни бебето спи на произволни кратки интервали през деня и нощта. С времето най-продължителен става нощният сън, а периодите на бодърстване постепенно се удължават.
Още предии новороденото да прави разлика в отношението си към дневния и нощния сън, можеш да му помогнеш на бебето да разбере кога е време за игра и кога – за сън.
Не е необходимо специално да пазиш тишина заради бебето.
Когато се разплаче, вземи го на ръце и му отдай цялото си внимание – помогни му да свърже дневните часове с играта и бодърстването.
Нощем завий добре бебето, за да не се стряска от движенията на крайниците си и го сложи да спи в креватчето. В стаята му трябва да бъде тъмно.
Когато бебето се събуди и се разплаче, защото е гладно, вземи го на ръце и го нахрани тихо, като му говориш колкото се може по-малко и само го преповиеш, ако е морко или изцапано. То постепенно ще разбере, че нощното хранене е само хранене, а не време за общуване и полека сънят му ще се нагоди към вашия.
След 6-месечна възраст бебето ще свикне да си ляга с радост, ако подготовката за сън всяка вечер извършва по един и същи начин – бебетата обичат рутината и ритуалите.
От този момент нататък сънят му лесно ще се разстройва от промени в начина на живот, като например заминаването на почивка. Затова се опитайте да спазвате обичайния му режим, дори когато сте далеч от дома.
Превърнете подготовката за сън в забавна, но неотменна част от режима.
Започвайте този ритуал по един и същи начин – най-добре с къпане. Ако бебето все още се храни, преди лягане, дай му млякото в неговата стая, за да възприеме обстановката там като приятелска и позната, а не като място, където то трябва да остане само през нощта, докато семейният живот кипи другаде.
Сега вече твоят партньор може да те отмени, така и двамата ще се включите в ритуала. Този последен половин час трябва да бъде колкото се моье по-приятен за детето, за да му се покаже, че денят е свършил.
рочети му приказка, за да го успокоиш. Не се предавай, ако ти се струва, че не ти обръща внимание – то вероятно е изморено, но това не означава, че не слуша.
Дай на бебето любимата му играчка и го погали и целуни за лека нощ. Намали осветлението или включи нощната лапма. Не си тръгвай веднага – остани за малко в стаята, преди да излезеш.
Проблем: Нощно хранене
Към 6-месечна възраст детето може да издържа цяла нощ без хранене. Но от вереме на време вероятно ще се събужда по навик. Ако искаш да го отучиш от нощното хранене, започни постепенно да намаляваш броя на храненията и след това спри да му даваш мляко нощем. Ако все пак се събуди през нощта, влез в неговата стая, остани с него и го успокой.
1. По време на вечерното хранене не позволявай на бебето да заспи, докато суче – то трябва да се научи да заспива само, а не да разчита на успокояващия ефект на сукането. Щом очите му се затворят, извади биберона или зърното от устата му и го пренеси в креватчето.
2. Ако се буди понякога – давай му да се храни нощем, но намали количеството на храната. Постави бебето отново в креватчето, независимо дали е заспало, или не, целуни го и излез.
3. Ако още го кърмиш, твоят партньор ще трябва да приспива бебето, тъй като в противен случай то ще усети миризмата на твоето мляко и ще поиска отново да суче. Ако продължава да плаче, изчакай 5 минути и се върни при него, погали го или разтрий нежно гръбчето му, за да го успокоиш. След това отново си легни, дори ако бебето продължава да плаче.
4. Продължавай да надничаш в стаята му на всеки 5 минути. Вземай бебето на ръце, само ако съвсем се е невротизирало от плач. Когато хленченето му спре, можеш отново да го поставиш в креватчето му и да излезеш от стаята за още 5 минути. Това може да ти отнеме няколко часа, но не се отказвай.
5. През следващите няколко нощи не го храни, вместо това се опитай да го приучиш да спи през цялата нощ.
Проблем: Събуждане през нощта
Посочената по-долу стратегия ще ти помогне да успокоиш по-голямото дете, когато се буди нощем, въпреки че всичко е наред и ти си до него. Трябва да му покажеш, че през нощта ще получава от теб минимално внимание. Ако детето продължава да не може да спи през цялата седмица, обърни се към педиатъра.
1. Ако твоето бебе само хленчи при нощното събуждане, изчакай няколко минути, за да видиш дали няма да заспи отново.
2. Ако плаче силно, влез в стаята му, за да провериш дали всичко е наред. Ако няма проблеми, успокой го. Достатъчно би било само да го погалиш по гърба, но понякога ще трябва да го вземеш на ръце. Когато плачът му намалее или спре, сложи детето отново в креватчето, завий го за да му е топло и го целуни за лека нощ. След това си легни.
3. Ако то продължава да плаче и плачът му се усилва, обади му се от твоята стая и изчакай около 5 минути, преди да отидеш при него.
4. Когато се върнеш в стаята му, просто го поуспокой, като го погалиш по гръбчето, но не го вземай на ръце, освен ако детето не е съвсем изнервено, след това го завий и го остави.
5. Продължавай да се връщаш на вски 5 минути, докато детето отново заспи. След около половин час увеличи интервала между посещенията си до 10 минути, но никога не го оставяй да плаче повече от 15 минути. Ако в продължение на седмица проявяваш такава нежна настойчивост, ще го приучиш към по-приемлив режим.
Проблем: Неустановен час на лягане
След 9-месечна възраст, създай определен ред за лягане и се придържай към него. Ако детето не иска да заспи, когато го слагаш в леглото, в течение на около седмица прилагай описаната по-долу тактика. Детето скоро ще разбере, че винаги ще идваш при него, ако плаче, но няма да го вдигаш на ръце.
1. Придържай се към ритуала на заспиването, който е забавен за бебето, но също така отпускащ и изпълнен с любов. Ако то се разплаква след като го оставиш само, върни се и го целуни, но не го вземай на ръце и не оставай дълго при него.
2. Ако се разплаче отново, обади му се от стаята си, но почакай около 5 минути, преди отново да отидеш при него.
3. Когато отново влезеш в неговата стая, провери дали всичко е наред – дали не се е подморило или нещо не го дразни. Ако всичко е наред, погали го нежено, за да го успокоиш, целуни го за лека нощ и го завий. Бъди внимателна, но твърда и излез. Не се колебай – в такъв момент волята на твоето бебе е по-силна от твоята и то лесно може да те накара да останеш.
4. Ако детето все още плаче, продължавай да го наглеждаш на всеки 5 минути. След около половин час започни да удължаваш интервалите, но никога го оставяй да плаче повече от 15 минути.
5. В края на краищата детето ще разбере, че нищожната награда да го наглеждаш на всеки 5 минути не си струва усилията, които полага, и ще заспи.