
Проблеми при кърменето
Макар и да е най-естественото нещо на света, кърменето нерядко е съпроводено от редица проблеми. Ето няколко примера и предложения как могат да бъдат разрешени...
Планиране
Бременност
Бебе
Дете до 7 години
Дете над 7 години
Макар и да е най-естественото нещо на света, кърменето нерядко е съпроводено от редица проблеми. Ето няколко примера и предложения как могат да бъдат разрешени...
Вижте какво трябва да знаете за хипоплазията на гърдите, така че да избегнете притесненията в храненето на бебето след раждането.
От анатомично-морфологична гледна точка, размерът на женските гърди не определя количеството мляко, което те произвеждат. Големината им зависи от количеството мастна тъкан в структурата им, но млечният апарат функционира еднакво както при малките, така и при големите гърди.
От това правило обаче има едно изключение и то е, когато поради някаква причина гърдите не са се развили напълно и жлезистата тъкан, участваща в производството на кърма, отсъства. Именно това изключение лекарите наричат хипоплазия на гърдите или микромастия.
За съжаление, състоянието не може да бъде установено категорично докато не се наложи жената да започне да кърми и разбере, че не произвежда достатъчно мляко. То може да е предварително определено (и изразено чрез малки гърди в пубертета) или да се придобие след рязко отслабване или след раждането. От своя страна учените обаче, все още не са открили точната причина за възникването му.
Една от теориите е, че недоразвиването на гърдите може да се дължи на хормонален дисбаланс – недостатъчно производство на прогестерон (отговорен за развитието на алвеолите) или прекалено производство на тестостерон (който потиска развитието на жлезите). Други варианти са проблеми с метаболизма, синдром на поликистозни яйчници и понижена функция на щитовидната жлеза.
Заради липсата на жлезиста тъкан хипоплазните гърди са много тесни и издължени (наподобявайки тръба), липсва им обичайната пълнота, а в областта на ареола изглеждат някак подути и с по-тъмен цвят. Силно раздалечени са, при това не е рядкост едната гърда да е забележимо по-голяма от другата (повече от обичайната асиметрия).
Въпреки че варират в размера си, хипоплазните гърди не се променят по време на бременността и много често приличат на “празни сакчета”. Така докато гърдите на повечето жени се напълват с мляко на третия ден след раждането, хипоплазните гърди остават меки, защото няма достатъчно жлезиста тъкан, която да произвежда много кърма.
Все пак някои майки успяват да задоволяват хранителните нужди на бебето си, но при други кърмата или е в ограничено количество, или изобщо липсва.
Лечението за хипоплазия е по-скоро козметично, с хирургическа намеса, отколкото съществена промяна в работата на млечния апарат. Обикновено процедурите включват увеличителна мамопластика с присаждане на гръдни импланти и реконструктивни хирургически техники с присаждане на мастни тъкани.
Важно е обаче да се отбележи, че всички тези методи възстановяват само естетическата форма на гърдите (т.е запълват „празните сакове”), но не и тяхната способност да произвеждат кърма.
Въпреки всичко хирургическата намеса е много полезна за психологическото състояние на жената, която обикновено страда от чувство за малоценност поради недоразвити гърди. Добре е обаче, преди да се подложи на лечение, тя да обсъди с консултант по кърмене коя опция би била най-подходяща за нея и бебето й.
В случай, че имате хипоплазни гърди, трябва да вземете някои мерки за стимулиране производството на кърма и за подобряване процеса на кърмене:
Както подсказва и името, студова алергия е алергична реакция на кожата под...
Налага ли се да полагам някаква по-специална грижа за зъбите по време на...
В първите месеци от майчинството организмът на жената все още търпи сериозни...
Счита се, че през есента децата боледуват повече в сравнение например с лятото....
Искаш ли да знаеш какво се случва с теб и с бебето ти седмица по седмица?...
Бременна съм в седмия месец и се чувствам издута «там долу». Забелязвам, че...
Има всевъзможно съвети за това какво да правиш, как да спиш, да ядеш, къде да...
Има състояния, които не са за подценяване нито през 9-те месеца, нито преди или...
Ако времето за срещата с мъничето наближава, няма как да не изпитваш и...
Първото ритниче на плода е повод за невероятни емоции за бъдещата майка,но и...
Влязох в 9-я месец и се притеснявам, че ще пренося бебето. Кога се решава...
Предлагаме ви няколко съвета, продукти и много идеи в снимки, благодарение на...
В италианските лични карти родителите на децата вече няма да бъдат вписвани...