Запекът е проблем, който се среща често сред мъниците. Можеш ли да помогнеш и кога е задължителна консултацията със специалист?
За запек говорим, когато има нарушаване на нормалния ритъм на изхождане с удължаване на интервалите на отделяне на изпражнения, както и отделяне на сухи, твърди и обемисти изпражнения, наличие на болезнен акт на изхождане, водещ до дискомфорт на детето.
Кога се приема, че детето има запек
За да се отговори на този въпрос трябва първо да се уточни кога говорим за нормална дефекация у кърмачета и деца. Честотата и видът на изпражненията са пряко зависими от възрастта и начина на хранене.
Известно е, че през първите седмици от живота си новородените отделят нормално меки или течни изпражнения почти след всяко хранене. В следващите месеци честотата и вида на изпражненията зависят от вида хранене - дали детето се кърми или консумира мляко за кърмачета за хранене. При децата, приемащи майчино мляко изхожданията остават от 3 на ден до изхождане след всяко хранене. Броят на изхожданията намалява до 3 пъти дневно при изкуствено хранените кърмачета. При 1-2-годишните деца нормално дефекацията е 1-2 пъти дневно на оформени изпражнения.
Често срещан проблем ли е запекът
До 12 месечна възраст честота на запека е около 2,9%, след което до 2 годишна възраст се увеличава 4 пъти.
Изключително кърмените деца почти нямат запек. Това се определя от особения състав на майчиното мляко - съдържат се олигозахариди, стимулиращи размножаването на бифидобактерии в лумена на дебелото черво, които спомагат за отделяне на меки изпражнения. Кърмените деца могат да се изхождат 1 път на 7-14 дни. Това не трябва да се счита за запек, ако кърмачето наддава на тегло, чувства се добре, спокойно е, храни се нормално. При по-големите деца може да се наблюдава заемане на необичайна позиция, въртене, като че танцуват, за да подпомогнат акта на отделяне на по-твърдите изпражнения.
Причини
В повечето случаи запекът има функционален характер, т. е. не е свързан с болест на стомашно-чревния тракт, както и на други органи и системи.
-
На първо място от особено значение е видът на приетата храна, количествата (и по-точно съотношението между) приета храна и течности. При децата на изкуствено хранене много често по невнимание майките могат да приготвят храната по-концентрирана, дават се по-големи от необходимите за възрастта на кърмачето количества, само защото бебето плаче и иска още. Високият внос на белтъци обуславя по-твърди и сухи изпражнения. Значение има и приемът на течности особено след 1-годишна възраст и преминаването към немлечни храни.
-
При по-големите деца консумацията на сухи храни, шоколад, какао, захарни изделия, липсата на прием на плодове и зеленчуци са най-честите причини за запек в тази възрастова група.
5% - само толкова от децата имат запек, поради заболявания на стомашно-чревния тракт или поради различни ендокринологични и метаболитни заболявания.
Може ли мама да помогне
Ето на какво мама трябва да обърне внимание:
...Използвай в хранителния режим продукти, богати на фибри (несмилаема целулоза). Оризът в менюто нека бъде заменен от зърнени храни (ечемик, пшеница, просо, елда). Предлагай пюре от плодове с високо съдържание на фибри - праскови, кайсии, круши, сливи, както и зеленчуци - грах, броколи, спанак, боб, сладки домати. Включвай в хранителния режим плодови сокове - сок от ябълка, круша, сливи. Смята се, че сок от други плодове няма слабителен ефект. При необходимост увеличавай приема на течност, особено в горещите месеци - до 1 л за децата над 1-годишна възраст.
...При липса на ефект след промяна на хранителния режим могат да се използват и други методи за подпомагане акта на дефекация. Известно е, че масажирането на коремчето на кърмачето или малкото дете с пръсти може да подпомогне самото изхождане. Използваният в миналото начин на изпразване на дебелото черво с помощта на сапун и мушкато днес няма място сред помощните методи за преодоляване на запека. Този начин може да бъде заменен с по-нови средства - поставяне на свещички, микроклизми или катетър в аналния канал с оглед механично дразнене.
...Особено важно е създаването на режим на изхождане. При децата над 1 година трябва да се постигне ежедневно поставяне на тоалетна 30 минути преди хранене за около 5-10 минути и това трябва да се повтаря системно. За подпомагане на този процес може да се използват книжки, да се суша музика.
Кога е нужна медицинска помощ
При продължаване на проблема повече от 8 седмици и липса на ефект от приложените гореописани методи е желателна консултация със специалист. Задължително детето трябва да бъде прегледано от лекар, ако се наблюдава подуване на корема, отказ от прием на храна, повръщане, поява на кръв след изхождане. В резултат на по-продължителен запек може да настъпи и по- спешно състояние като инвагинация - вмъкване на черво в черво, което налага понякога оперативно лечение.
Нужно е да знаеш...
Назначаването и провеждането на медикаментозно лечение при запек трябва да се води от лекар. В кърмаческа възраст не се препоръчва прием на слабителни средства и билки. Предпочита се подпомагане и решаване на проблема с правилен хранителен режим, стимулиране на изхождането със свещички и микроклизми. Преценката за вида на медикаментозната терапия е изцяло в ръцете на лекаря.
Нормалната дефекация е обусловена от начина на хранене и вида на приетата храна. Особено важно е от ранна детска възраст родителите да създават у детето правилни хранителни навици
Консултант: д-р Елена Лазарова, детски гастроентеролог, Детска клиника, МБАЛ „Токуда Болница София“, София